Häälestaja
Ühe- ja mitmehäälne muusika, ansamblimäng, akordsaade, improvisatsioon. komponeerimine.
Häälestaja Noodivältused Muusikapalad Abimaterjalid Noodilehtede valmistamine Juhised ja viited Pildid Tellimine
sisene keskkonda
sisene keskkonda
 
tagasi
Riho Päts (26.06.1899 Tartu - 15.01.1977 Tallinn) Helilooja, koorijuht, muusikaajakirjanik. Pätsi tähtsaim tegevusvaldkond oli muusikaõpetus.Pätsi elutööks sai muusikapedagoogika edendamine Eestis. Muusikaõpetajana alustas ta 1921. aastal ja töötas sel alal ligi pool sajandit. Elu jooksul jõudis ta õpetada paljudes õppeasutustes ning olla nii algkooli õpetaja kui kõrgkooli professor.

Kuna omaaegsed õppematerjalid teda ei rahuldanud, sai temast paljude õpikute, laulikute ja töövihikute koostaja. Päts pidas väga oluliseks, et lapsed õpiksid eakohaseid ja tingimata häid laule. Sobivat repertuaari otsis ta nii kodu- kui välismaiste autorite muusikast. Palju laule, mis kuuluvad meie lastelaulude kullafondi, kirjutas ta ka ise. Päts pidas muusikaõpetuse põhiülesandeks õpetada lapsed noodist laulma ja hakkas (ungari ning soome muusikaõpetajate eeskujul) õpetuses eelistama relatiivset Helisüsteemi (sarnane nüüdseks laialt levinud "JO-LE-MI" süsteemiga). Ta oli ka esimene lauluõpetaja Eestis, kes pani lapsed laulude saateks mängima plokkflööte ja mitmesuguseid löökpille. Palad seadis ta ise lastepäraseks ja kergesti mängitavaks. Päts juhatas ka koolikoore ning oli mitmel laulupeol lastekooride üldjuht. Väga suure töö tegi ta ära ka kõrgkoolides muusikaõpetajate koolitajana. Just tänu Riho Pätsi sihikindlale tegevusele on tänane eesti muusikaõpetus nii heal järjel.

Tema helilooming on enamasti rõõmsa, helge tooniga. Lastele mõeldud laulud on ka head ja mõnusad laulda - tema muusika kulgeb lihtsalt ja loomulikult. Õpetajast heliloojana pidas ta silmas, et laulud oleksid lastele jõukohased ja arusaadavad ning et lapsed võiksid nende laulmisest rõõmu tunda. Nii muusikaõpetuses kui ka oma heliloomingus pidas Päts väga oluliseks muusika rahvuslikkust. Selleks pöördus ta sageli rahvamuusika poole. Rahvalaule on ta seadnud suure aukartusega algmaterjali vastu ning juurde lisanud vähe. Pätsi loomingusse kuulub ka rahvaviisiainelisi klaveripalu ja viiuliduosid lastele. Need on fantaasiarikkad, värsked, ilmekad ja toredate karakteritega lood.

Enamus viisikannel.ee muusikapalade valikust pärineb just Riho Pätsi koostatud laulikutest. Neid viise laulsid juba meie vanaemad vanaisad ning on küllaltki tõenaoline, et neid samu laule laulavad ka meie lapselapsed oma lapselastelele, kui nendest saavad ükskord vanaemad ja vanaisad,

Kokkuvõte internetileheküljelt koolielu.edu.ee
Riho Päts
Riho Päts
Riho Päts
Riho Päts
Riho Päts
Riho Päts
tagasi